Úgy szeretlek, majd megeszlek

Úgy szeretlek, majd megeszlek

Mosható pelenka - amit jó lett volna tudni az elején

2017. október 20. - ugyszeretlek

Lassan másfél éve mosható pelenkázunk. Már a gyerkőc születése előtt tudtam, hogy ezt szeretnék használni, az előzetes terv az volt, hogy az első pár hétben eldobózunk, aztán a mekónium után váltunk. A vége az lett, hogy az újszülött készletemet körülbelül használatlanul adtam el, mert áztunk mindennel, viszont ahogy a picur elérte a 3,5 kg-t, elkezdtük az egyméreteseket használni. Azóta is mosizunk rendületlenül.

Több oka volt annak, hogy emelett döntöttem, egyrészt a fenntarthatóság, mivel a pelenkák megsemmisítése, újrahasznosítása semmilyen szinten nem megoldott, másrészt a spórolás. Miután néhány eldobósban töltött hét után napi szinten lett a gyerek nyakig kakis (ti. anyatejes f*scsi) és a kakis body-kat mostam, már tényleg semmi nem tartott vissza.

Menet közben azért mi is belefutottunk pár nehézségbe, amit szeretnék nektek leírni. Néhány anyuka volt már nálam megnézni, milyen is a mosi, és többen mondták, hogy jó lett volna, ha valaki elmondta volna nekik azt, hogy ez nem fenékig tejfel, és nem kell az első buktánál megijedni. Persze ez csak a mi nézőpontunk, de talán találtok benne hasznos infókat.

fotó: google

Kezdéskor nem kell, hogy óriási készleted legyen 

Általában 24 rend pelenka az, amit ajánlanak. Ez a mennyiség elég ahhoz, hogy eleinte 2 naponta moss, később pedig amikor már nő a gyerek, és ritkábban kell cserélni, 3 naponta tudj mosni. Ennél tovább egyébként sem tanácsos állni hagyni a pelusokat. 24 pelus bőven elég ahhoz, hogy legyen egy garnitúra váltás, amíg a másik adag szárad.

Nyugodtan használhatsz eldobóst is

Mi például amikor elmegyünk, eldobósat használunk, mivel többnyire hurcizok, és a legatombiztosabb pelenkával is átáztunk néhányszor, amiatt az egyszerű elv miatt, hogy ha a textilpelust huzamosabb ideig nyomod, akkor ki fogja nyomni a nedvességet. Ez egyszerű fizika, és én nem akartam azzal kínlódni, hogy megtaláljuk a megfelelő megoldást. Egy csomag eldobós pelenka nekünk így is hónapokig kitart, néha éjszakára is azt használjuk, sőt az egyik nagyi sem mosi-kompatibilis, de biztos nem fogok azon görcsölni, hogy ne adjon rá eldobóst. 

Néha éjszakára is eldobóst használunk, mert a fiam már általában kakis pelussal ébred, és néha nincs lelkierőm a textilpelusból hajnalban éhgyomorra kakit vadászni. Igen, ilyen is van. Végül erre is lett mosis megoldásunk, de emiatt sincs lelkifurdalásom. Minden egyes alkalommal, amikor nem eldobhatót használok, jót tettem így is.

Lesz olyan, hogy kiáztok, de a f*scunamit elfeljtheted

Igen, lesz ázás. Ahogy a gyerkőc változik, testalkatban, vagy szokásokban, elő fog fordulni, hogy az addig használt kombón változtatni kell, sőt az első néhány hónapban egész egyszerűen annyit fog egyszerre pisilni a gyerek, hogy azt nincs, ami megfogja. De láttam már eldobósban is ázni gyerekeket, szóval ez nem csak mosival fordul elő.

Viszont a jó hír, hogy a f*scunamit elfelejtheted. Erről a csodálatos jelenségről inkább fiús anyukáktól hallottam, de ha valaha látott a gyerkőcöd anyatejet, akkor tudhatod miről beszélek. Mióta mosizunk, nálunk nem volt nyakig kakis body.

fotó: google

Egyszerűen csak kezdd el!

Gyakorlott mosis anyukaként mindig van nálam pár pelus, amit tudok nélkülözni, eddig 3 barátnőmnek adtam kölcsön pár darabot, hogy próbálják ki. Akár két eldobós közben is, és mindenki azzal hozta vissza a pakkot, hogy már rendelt magának, és úristen, miért nem mondta senki, hogy ez ilyen egyszerű. Hallottam már olyat is, hogy hiába olvasgattak róla, nem nagyon találtak olyan magyar oldalt, ahol le lett volna fényképezve például, hogy hogyan is kell ezt elképzelni. Utána pedig meg voltak lepődve, hogy milyen egyszerű. Szóval ha használod, meséld el bátran az anyukáknak, hogy mosiztok, és ajánld fel, hogy megmutatod. Aki nyitott rá, szívesen fogja venni, de mindenáron téríteni szerintem nem érdemes. 

Én mit használok?

Rengeteg fancy dolgot össze lehet ehhez is vásárolni, ahogy a babázáshoz úgy általában, de én az elejétől fogva azon voltam, hogy egyszerűsítsek amennyire lehet. Amióta anyuka vagyok, beleástam magam a zero waste-be, a minimalizmusba - főként azért, mert inkább játszom a picurral, mint hogy a rengeteg holmit pakoljam jobbra-balra itthon. Szóval mi az, ami igazán kell a mosizáshoz?

Mosható pelenka - Bár még nem próbáltam ki minden fajtát, a kedvenceim már megvannak - a Puppee és a Milentin egyszerűen elvarázsol, a Thristies is nagy szerelem lett még sok más típus mellett. 

Fedeles vödör - Nekem van egy kisebb és egy nagyobb, a kisebben a napi adagot gyűjtöm az esti öblítésig, a nagyobban pedig az öblített pelusokat mosásig. 

Mosószer - A linkelt blogon van egy elég jó összefoglaló arról, hogy hogyan tudsz megfelelő mosószert választani a pelenkákhoz, én egy ideje az Aldi folyékony mosószerét használom, ugyanazt, amit a ruháinkhoz is.

Wet bag - Ez egy vízhatlan zsák, amiben a koszos pelust tudod hazavinni. Nekem most egy 30x30 cm-es van, a száraz pelusokat én egy sima textil zsákba teszem, ha azt viszünk magunkkal, ebbe a méretbe nekem 3 használt pelus simán belefér. De mivel nem tobzódnak a belvárosban a helyek, ahol lehetne pelenkázni úgy általában, mi jelenleg inkább eldobóssal járjuk a várost, ennek az a prózai oka, hogy tovább bírják, amíg találok egy plázát vagy valamit, ahol van pelenkázó :(

Amit még érdemes tudni - röviden

Mosás - megmondom őszintén, én nem akartam egész nap kakis pelust vakargatni, ezért én napközben picit mosogatószeres vízben gyűjtöm a pelusokat - a kaka megy a wc-be, és esténként ráeresztek egy öblítő programot 400-as centrifugával. Utána a nedves pelusok mennek a nagy vödrömbe mosásig - ez pedig egy két órás hosszú mosás. Tulajdonképpen a teregetés a leghosszabb folyamat, amit a mosival foglalkozok.

Foltok - a fent említett mosogatószeres áztatás és egy kis marhaepeszappan nagyjából mindent megold. A mosáshoz pedig mindig adok egy kanál nátrium-perkarbonátot. Ez is foltmentesít, megúszom az ammóniamentesítést és még anyukám is megdícsért hogy milyen hófehérek a fehér ruháim.

Popsikrém - a mosható pelenkában ritkábban lesz piros a babapopsi, mivel sokkal jobban szellőzik mint az eldobós. Szóval én tényleg csak akkor használok, amikor fogzik a gyerkőc például. Mivel a bolti popsikrémek eltömíthetik a textilpelenkát, én sima kókuszolajat használok.

Fertőtlenítés - attól függően, hogy milyen típusú pelenkát használsz, moshatsz 60 fok felett, de például zsebeseknél, amiket mi is gyakran használunk, 40 fok a maximum. Én a DM fertőtlenítő öblítőjét használom - kizárólag előmosásnál, mivel azért durva cucc. 

Ennyi! Első körben ennyit bőven elég tudnod, hogy a kezdeti ijedtség elmúljon, és könnyebben merj belevágni. Ha van még kérdésed, tedd fel kommentben, szívesen válaszolunk rá, és ez segíthet nekünk abban is, hogy tudjuk merre induljunk el a következő bejegyzésekben. 

A bejegyzés trackback címe:

https://ugyszeretlek.blog.hu/api/trackback/id/tr10013039006

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása